“Je suis elev la Sincai” asta asa ca tot a fost plin online-ul de “je suis Charlie” si ca a fost o intreaga perioada de manifestari si proteste in urma tragediei de la ziarul francez “Charlie Hebdo”… Din pacate vad ca acum nimeni nu se scandalizeaza si nu protesteaza pentru ca se ingradeste libertatea de exprimare a elevilor de la un liceu clujean. N-am stiut nimic de aceasta chestiune pana astazi cand am vazut un capat de stire, la o televiziune, despre faptul ca mai multi elevi au fost sanctionati. Pentru ca sunt total impotriva oricarei forme de cenzura, am pus mana pe tastura sa vad despre ce e vorba.
“Je suis elev la Sincai”
Nu stiu exact cronologia dar parca initial a fost creat grupul “Sincai Memes” pe facebook -acum exista vreo doua grupuri, dar cu un numar mai mic de membri si nu stiu daca cel original nu a fost inchis – grup pe care au fost postate diverse imagini in care se facea un pic de misto pe seama profesorilor.
Apoi a aparut – Auschwitz-ul Scolar – un articol scris miercuri, 21 ianuarie 2015, pe bloguluhosu, articol in care un elev de la Liceul Teoretic “Gheorghe Sincai” din Cluj-Napoca isi striga nemultumirile fata de sistemul de invatamant si fata de ipocrizia din sistem.
Sa se inteleaga din start ca nu dau in toti profesorii. Sa se inteleaga din start ca cei ce merita respectul meu il au, iar cei ce nu pot sa plece invartindu-se. Nu ii bag pe toti in aceeasi oala, asa cum nu ii bag pe toti elevi in categoria inocentilor. Si eu am facut multe “fault-uri” la viata mea de elev. Nu sunt perfect si nu doresc sa fiu, dar stiu un lucru: nu sunt ipocrit. Ce spun, fac. Asa am fost crescut si asa m-am autoeducat.
Apoi a urmat dezastrul din cauza caruia azi “Je suis elev la Sincai”
Tovarusul Todea, un vremelnic directoras, s-a gandit el in nemarginita-i intelepciune sa le inchida gura elevilor, sa-i sanctioneze si sa le ingradeasca libertatea de exprimare – LIBERTATE DE EXPRIMARE PENTRU CARE AU MURIT SI INCA MAI MOR OAMENI. Din pacate si comitetul parintilor de la acel liceu, poate din cauza presiunilor profesorilor au dat un comunicat in care dezaproba actiunea elevilor.
Comitetul Reprezentativ al Părinţilor de la Liceul Şincai nu poate fi de acord cu aceste fapte şi le dezaprobă, iar decizia finală referitoare la gradul de gravitate a situaţiei şi la sancţiuni a rămas la latitudinea consiliului profesoral.
Sa va fie rusine dragi parinti de la Liceul Sincai, prin aceasta luare de pozitie ati dovedit ca nu aveti curaj si nu va pasa ca au fost traumatizati niste copii de catre niste asa zisi dascali care poate nu prea mai au ce cauta intr-un invatamant pe care nu il inteleg.
De ce “dragi” profesori nu va respecta si nu va iubesc copii ? De la inaltimea catedrelor dumneavoastra nu v-ati pus aceasta intrebare niciodata ? De ce pe uni profesori elevii ii iubesc, ii respecta si merg cu drag la orele lor iar de altii ar fugi ca “dracul de tamaie” ? Poate pentru ca foarte multi dintre voi ati ales “meseria de dascal” doar ca ultima optiune (pentru ca n-ati reusit sa faceti altceva cu diploma de facultate) si nu pentru ca ati fi iubit aceasta nobila profesie.
Întrebat în legătură cu faptul că aceste postări apar totuşi într-un grup privat, directorul a susţinut: „Un grup pe Facebook chiar dacă accesul se face pe bază de invitaţie este considerat public. Aşa a decis Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. În plus, vorbim de un număr foarte mare de membri- circa 800. Nu e în regulă şi faptul că nu s-au legat doar de profesori, ci şi de mulţi dintre colegii lor. Noi am condamnat fapta şi nu împrejurarea că s-au făcut glume pe seama profesorilor”. sursa
Elevul Alex Hosu are perfecta dreptate cand scrie in articolul de pe blog despre ipocrizia din sistemul de invatamant romanesc. Draga Alex Hosu te felicit pentru curaj iar daca prin manevre dubioase iti vor inchide blogul (da, se poate intampla si asta) sa sti ca poti publica la mine pe blog viitoarele tale articole pentru ca, dupa cum scrie si in titlul articolului, “Je suis elev la Sincai” iar pe mine nu ma pot exmatricula niste profesorasi fara simtul umorului.
Am vazut prin presa cateva imagini cu mesajele elevilor, dar, din pacate, jurnalistii in loc sa lupte pentru dreptul la exprimare al elevilor (chiar daca imaginile si textele ar fi fost total deplasate) trateaza totul ca pe un simplu fapt divers fara sa ia atitudine impotriva ingradirii libertatii de exprimare. As vrea sa vad facebookul plin de “Je suis elev la Sincai” ca sa vada tovaraseii ca nu pot opri cu forta functiilor lor dreptul unor copii de a rade.
Ce o sa va faceti “dragi” profesori daca saptamana viitoare o sa fie plin online-ul cu mesajul “Je suis elev la Sincai” ? o sa-i exmatriculati pe toti cei din spatiul virtual ?
Profesorilor de la Sincai si parintilor care au acceptat ca elevii sa fie sanctionati pentru o gluma mai nesarata le recomand sa asculte de cel putin trei ori pe zi piesa “JOS CENZURA” iar daca nu le place acest gen muzical macar sa citeasca si sa tina minte versurile:
JOS CENZURA!
Actiunile voastre ne alimenteaza ura.Exprimarea libera e castigata-n revolutie,
E dreptul nostru si e garantat de Constitutie
Am scris articolul fara diacritice din solidaritate cu Alex Hosu care incheie articolul Auschwitz-ul Scolar cam asa :
Acei oameni care ne iau dreptul la libera exprimare cu amenintari nu sunt cu nimic mai diferiti decat extremistii de la Charlie Hebdo.
si are perfecta dreptate. N-am nicio legatura cu Clujul sau cu acel liceu, dar asta nu ma impiedica sa spun de trei ori la rand “Je suis elev la Sincai”- “Je suis elev la Sincai”- “Je suis elev la Sincai” si sa le reamintesc acelor profesorasi ca au ales cea mai proasta metoda de a gestiona situatia din acel liceu.


