În acest week-end, în perioada 10-13 iulie 2014, se desfăşoara în Poiana Lupului ediţia cu nr. 18 a Gărâna Jazz Festival. Din păcate se pare că vremea nu tine cu jazz-ul în acest an pentru că se anunţă ploi şi temperaturi de 10 grade ziua aşa că dacă vreţi să participaţi la serile de jazz în aer liber de la scena din Poiana Lupului trebuie să fiţi pregătiţi pentru vreme urâtă, ploaie şi temperaturi scăzute.
În zilele festivalului vor concerta artişti din România, SUA, Anglia, Franţa, Norvegia, Finlanda, Suedia, Danemarca şi Ungaria. Biletul pentru o zi costă 80 de lei iar un abonament pentru toate zilele festivalului costă 300 de lei, sau un abonament pentru cele trei zile de festival rămase, la doar 220 de lei:) . Tichetele şi abonamentele se pot procura de la faţa locului.
De la jazz la rock facem trecerea prin poiana numită Arşiţa Neagră de lângă Reşiţa, unde în acest week-end are loc West Romanian Bike Week. Întâlnirea motocicliştilor a ajuns la ediţia cu numărul 11. Evenimentul este organizat de MC TRUST Reşiţa şi participă, ca în fiecare an, motociclişti din Reşiţa, Bocşa, Germania (membrii ai MC Trust Germania) Timișoara, Lugoj, Arad, Târgu Mureș, Constanța, Hunedoara şi Iași …
Programul de la West Romanian Bike Week este anunţat aşa …mai la gramadă şi nu ştiu cine şi când va fi pe scena de la Arşiţa Neagră. I-am văzut pe afiş pe cei de la Cristi Jakab & The Road Band aşa că voi merge, printre picături să-i întâlnesc şi să-i ascult. Pe lângă Cristi Iakab pe afis mai apar şi Desant, Leftovers, Ati Edge & The Shadowbirds etc.
Păcat că şi aici vremea se anunţă capricioasă şi cu ploaie aproape în tot weekend-ul aşa că cei care vin “de peste mări şi ţări” nu o să stea prea confortabil la cort. Anul trecut la Arşiţa Neagră organizarea a fost bună, berea rece, gulaşul delicios şi rock-ul a cuprins toată poiana. În ciuda vremii, sper că şi în acest an să fie o manifestare reuşită.


